Vaše reklama

Jak vyprat spacák, aby dlouho vydržel - šetrně chemicky i mechanicky

31.05.2010 - 01:27   |   Redakce: Dana Jakoubková

Vlevo před, vpravo po vyprání Autor: © MecNett

Postupujte dle pokynů výrobce – ten ví nejlépe, jak konkrétní výrobek ošetřovat. Není-li opatřen štítkem s návodem údržby, můžete zkusit následující infomace, které jsou souborem profesionálních názorů výrobců spolu s praktickou zkušeností osobní:
 
Pro spacák není dobré „suché“ čištění v čistírně – chemické přípravky určené pro tento typ mohou poškodit vodoodpudivou či jakoukoli jinou úpravu povrchu textílie, vlákna či peří event. zátěr či membránu. Spacák proto musíte vyprat – vyčistit mokrou cestou, ručně nebo v pračce. Ruční praní je opruz a zdaleka nedosáhne kýženého výsledku. Na pračce nezáleží, na její velikosti ovšem ano. Nejideálnější je zajít se spacákem do veřejné prádelny – samoobsluhy, kde mají mnohem větší pračky, než lze zajistit v domácích podmínkách a vybrat si tu s nějvětším bubnem.
 
1. Uzavřete zipy, povolte stahovací šňůrky, zakončete je dostatečně velkým uzlem, aby se vám neztratily v tunýlku a zafixujte sucháčře do sebe. Spacák vložte do pračky, přidejte speciální prací prostředek tekutý či gelový a také podle druhu izolační náplně, nastavte teplotu max. 40 °C, lépe na 30 °C, zapněte „nejcitlivější“ program praní a ždímání (např. jemné prádlo, vlna apod.) a užijte si oblíbený časopis.
Budete-li prát spacák doma, vynechejte ždímání a nechte spacák pouze vykapat, ale pozor, nepřekládajte ho přes šňůru – ideální je rozkládací pokojový sušák a balkón, terasa nebo dvorek (voda odkapává na zem, trvá to i dva tři  dny). Ruční praní se nedoporučuje – nikdy nedokážete vyprat tak velkou věc rovnoměrně a dostat prací prostředek všude ve stejném množství a naopak důkladně jej vymáchat je rovněž náročné.
 
2. Jemně přesuňte vypraný spacák do sušičky – opět té s největším bubnem, jde-li o péřový spacák, přidejte dva čisté tenisové míčky, jejichž úkolem je zabránit shlukům izolačního materiálu a nastavte na nejnižší tepelný výkon, abyste např. syntetické vlákno "neroztavili". Budete-li sušit v domácích podmínkách, pozor na přímé slunce a velmi často otáčet a protřepávat.
 
Vodoodpudivá úprava povrchu textílie spacáku se po několika pracích cyklech může seprat, za předpokladu použití speciáního pracího prostředku, to bude trvat o něco déle, než ji bude třeba obnovit.
►Spacák by se neměl prát příliš často, pokud používáte „pyžamo“, praní dvakrát do roka postačí, někdo snese i roky.
►Nepoužívejte standardní prací prostředky (obsahují agresivné rozpouštědla), nepřidávejte bělidla ani aviváž, vše zbavuje peří přírodního tuku a vlákno povrchových úprav – ničí povrchovou úpravu vlákna svrchního materiálu i izolační výplně.
►Spacák neždímejte v ruce. Jakékoliv kroutivé pohyby jsou také na škodu. Spací pytel skladujte volně, ne v obalu, který používáte na cestách a občas jej otočte, změňte mu pozici.
►Pokud jej používáte jen sezónně, nezapomeňte přidat „čehosi“ (levandule, spray, hřebíček…) proti molům.

Vlevo před, vpravo po vyprání Autor: © MecNett

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka