Vaše reklama

Jak se pluje na PET flašce oceánem

01.04.2010 - 01:30   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © nakedmaninthetree.wordpress.com

Někde v nitru Tichého oceánu se pohybuje ostrov, mnohem větší než naše republika a celý "vystavěný" z odpadních plastů.

Přináší je sem mořské proudy putující po Zemi, a v tomto „černém víru“ zakončí svoji pouť . Žádné jachty u něj nekotví, turisté sem nelétají a vlastně o něj vůbec nikdo nestojí. Nejlíp kdyby se na něj úplně zapomnělo. Přesto se sem jedno plavidlo vypravilo.
Vyrobené „podomácku“ ze 12 000 PET (polyethylentereftalát) lahví dostalo název Plastiki. Vzorem mu byl Heyerdahlův vor Kontiki, který přeplul Pacifik v roce 1947. Plavidlo má rychlost až 6 uzlů a je závislé na obnovitelných zdrojích energie. O přístřeší se posádce stará velký stan postavený na palubě. Ryb je celou cestu dostatek, na stěžni mají instalovanou hydroponickou zahradu po vzoru terasových polí inků, umožňující posádce mít stále čerstvou zeleninu.
Ráno v sobotu 20. března 2010 se na palubě sešli David de Rothschild (viz. článek Šaman z dynastie Rothschildů), Jo Royle, David Thomson, a Olav Heyerdahl (vnuk T. H.) společně s Vern Moenem a filmařem National Geographic Maxem Jourdanem, a vypluli z pod Golden Gate Bridge v San Franciscu. Osmnáctimetrová plastová jachta bude na cestě tři měsíce, urazí téměř 11 000 námořních mil z Kalifornie směrem k plovoucí skládce, která se touto dobou pohybuje jihozápadně od Hawaje, aby svoji cestu ukončila na pobřeží  Austrálie.

2,5 milionu plastových lahví se každou hodinu stane odpadem
50 % plastových odpadů skončí v oceánu
z oceánu není úniku
 
Po jedenácti dnech a více než 900 námořních mílích je Plastiki a její posádka konečně sama s matkou Přírodou, i když otisk civilizace ji doprovází stále v podobě různých plastových kanystrů plovoucích v oceánu. Původcem dobrodružství Plastiki byla dílem zpráva organizace UNEP s názvem 'Ekosystémy a biologická rozmanitost v hlubokých vodách a volném moři' a dílem epos Thora Heyerdahla – Kon-Tiki. Jejím účelem je upozornit na zdraví našich oceánů, zejména na neuvěřitelné množství plastových odpadků, které oceány putuje. Plastiki je vzorem recyklovatelných materiálů a drží se hesla „od kolébky ke kolébce“. Jeho biomimikry mají na svědomí odborníci mnoha oborů vědy, ekologie, designu i architektury. Je to objekt inovace a trvale udržitelného rozvoje.
Denní Blogy z lodi poskytují vhled do života těchto šesti dobrodruhů, kteří chtějí inspirovat ostatní k vlastním ekologickým dobrodružstvím.
 
Zajímavé informace k plavidlu a cestě samotné, blogy, fotky a minividea najdete (v angličtině) na:  www.theplastiki.com.

 

Autor: © nakedmaninthetree.wordpress.com

Autor: © franklygreen.com

Autor: © plastiki.com

Autor: © plastiki.com

Autor: © plastiki.com

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka