Vaše reklama

Indiánská olympiáda - schopnosti tzv. primitivních lidí

06.08.2012 - 03:11   |   Redakce: Dana Jakoubková/Survival Int.

1. Potápění Autor: © James Morgan (http://jamesmorganphotography.co.uk)/Survival

Rychlejší, větší, silnější – to bylo heslo, které Pierre de Coubertin vyslovil při založení Mezinárodního olympijského výboru. V rámci Olympijských her 2012 by se však patřilo zmínit i některé z úžasných schopností domorodých národů světa. Jejich udivující dovednosti jsou nejen měřítkem, jak schopnými můžeme jako lidé být, ale ukazují také rozmanité hranice fyzických schopností mimořádně rozmanitého lidského společenství. Od domorodých národů se můžeme poučit, nastavit zrcadlo společnosti, která je stále víc homogenizovaná a odtržená od přírody. Původní obyvatelé prospívali po tisíce generací, spoléhajíce se pouze na vlastní zdroje a přirozené prostředí. Ukazují nám, kdo jsme ve vztahu k zemi, která nás obklopuje, a také ukazují, jak může být člověk přirozeně, bez dřiny svižný, přizpůsobivý a vynalézavý. 
 

1. Potápění/Bajau/Indočína

Malý chlapec v dřevěných podomácku vyrobených brýlích se nechá táhnout žralokem v mělkých vodách Jihočínského moře. Lidé Bajau známí také jako „mořští cikání“, patří pod správu Sabahu, a volně migrují ve vodách Jihočínského moře, kde tráví většinu svého času. Dokážou se potopit až do hloubky dvaceti metrů při lovu ryb, pro perly a mořské okurky, přičemž mohou zadržet dech až na tři minuty. Vědci zjistili, že Bajauové tráví ve vodě a pod ní až 60 % svého času, což je téměř stejně tak dlouho jako mořské vydry.

2. Lukostřelba/Awá/Amazonie

Experty na lukostřelbu jsou muži kmene Awá z brazilské Amazonie. Loví s luky až 1,85 metru dlouhými, a s sebou nesou svazek šípů vyrobených z bambusu, palmového vlákna, pryskyřice stromů a ptačího peří. Hroty šípů se liší tvarem a velikostí v závislosti na druhu kořisti, která je lovena. Během čekání na kořist, např. opice, se lovci musejí vyšplhat do větví stromů až třicet metrů vysoko nad zem. Odtud teprve zaměřují s naprostou přesností svoji kořist. Jejich lesní domovina zmenšuje rychleji, než jakákoliv jiná v Amazonii. Přežijí jen pokud bude jejich země chráněná.

3. Skok daleký/Hamar/Afrika/

Pro Hamary z dolního toku africké řeky Omo v Etiopii je největší zkouškou “skok” daleký. Aby mohli muži založit rodinu, musejí mít vlastní dobytek. Ten získají tak, že se pokusí přeběhnout resp. přeskákat co nejdelší řadu skotu, který má schválně natřené kluzské hřbety. Pokud se jim to nepodaří, vystřihnou si pěknou ostudu. Aby však nevymřeli :-), mají pokusů více. Dolní část údolí Omo River bylo po tisíce let křižovatkou kultur, které se i ve své neskonalé rozmanitosti sblížily. Dnes hrozí vybudováním obrovské přehrady přerušení přirozených cyklů řeky a tím i tradičního života Hamarů.

4. Plavání/Moken/Andamanské moře

“Oceán je náš vesmír”, řekl Hook Suriyan Katale, muž z kmene Moken, která žije kočovným životem v souostroví Surin v Andamanském moři. Už děti tohoto kmene umějí nejen dříve plavat než chodit (což je u batolat normální), ale hlavně dokážou pod vodou výborně vidět, jak dokazují nedávné vědecké studie Lund University ve Švédsku. Zrak dětí kmene Moken je o 50 % silnější než u evropských dětí. V průběhu staletí se u nich vyvinula jedinečná schopnost soustředit se pod vodou tak, aby své vizuální schopnosti využili pro hledání potravy na dně moře.

5. Horský běh/Tarahumara/Mexiko

Vysoko ve vyprahlých kaňonech pouštních hor Sierra Madre trénují svůj vytrvalostní běh Rarámuri nebo-li Tarahumarové. Jméno Rarámuri zjednodušeně označuje ty, kteří “běhají rychle”. I proto nejspíš excelují v tradiční indiánské zábavě tzv. ŕarajíparu, kdy dokážou uběhnout až 100 kilmetrů za den, přičemž není neobvyklé, že závod trvá i dny dva. Trénovaní závodníci jsou schopni za 24 hodin vydat o 10 000 Kcal energie více, než je horní hranice dosažená při výjimečně vysokém pracovním úsilí běžného člověka.

6. Kanoistika/Asmat/Papua

V jižní Papui, několik stupňů jižně od rovníku, nejsou žádné silnice. Přesto se tu pohybují lidé – kočovníci pobřeží zvaní Asmaté. Pro přesun rozsáhlou sítí hlubokých a širokých pralesních řek používají úzké lodě. Tito "vodáci" pádlují vstoje a udržení rovnováhy při zanoření dlouhého pádla do vody, kterou často křižují nebezpečné příčné proudy, je vskutku nutnou dovedností. Všechny papuánské domorodé národy velmi trpěly během indonéské okupace, která začala v roce 1963, a do historie se zapsala nechvalně silnou brutalitou.

7. Jízda na koni/Mongolové/Asie

Mongolové sami sebe označují jako lid pěti zvířat: kůň, ovce, koza, velbloud a skot. Koně jsou ceněni nad všechny ostatní – jeden kůň běžně stojí deset koz – a jsou stále nedílnou součástí každodenního kočovného života. Národní nápoj – airag je vyroben z fermentovaného kobylího mléka; prameny žíní jsou používány jako vázací materiál v nomádských domovech nebo pro oděvy. Jejich jezdecké schopnosti jsou výjimečné; chlapci se často učí jezdit, jakmile se postaví na nohy, a nádherná sedla se předávají z generace na generaci. Během národního festivalu tzv. naadamu chlapci již ve věku pět let závodí bez sedla a bez bot, a urazí přes mongolskou step až 30 kilometrů.

8. Akrobacie/Pitjantjatjara/Austrálie

V horkem roztřesené centrální australské poušti jsou to právě děti domorodců Pitjantjatjara (Anangu), které dokážou neuvěřitelné akrobatické kousky. Stavějí se na hlavu, žonglují s klacky a kameny, dělají přemety, hadí muže apod. ...a to vše tak nějak bez zjevného důvodu. Pro zajímavost – Anangové jsou „vlastníci“ známé skály Uluru (Ayers Rock), resp. tato leží na „jejich“ území.
Související:
 
 
Zdroj: Zpracováno podle článku Tribal Olympians na serveru Survival International.

1. Potápění Autor: © James Morgan (http://jamesmorganphotography.co.uk)/Survival

2. Lukostřelba Autor: © Fiona Watson/Survival

3. Skok daleký Autor: © Mario Gerth / Survival

4. Plavání Autor: © Cat Vinton (http://www.catvphotography.co.uk) / Survival

5. Horský běh Autor: © Jay Dunn (www.MexicoCulturalCalendar.com / Survival)

6. Kanoistika Autor: © Jeanne Herbert / Survival

7. Jízda na koni Autor: © Joanna Eede / Survival

8. Akrobacie Autor: © Alastair McNaughton / www.desertimages.com.au

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka