Vaše reklama

Homo sapiens columnaris: člověk pokojový

18.06.2012 - 00:24   |   Redakce: Dana Jakoubková/Wall Street Journal
 
Čím více času  trávíte v přírodě bez mobilu, iPodu a internetu, tím kreativnější bude vaše mysl. Cítit se dobře a být v dobré náladě je prý normální a pro ostatní lidi kolem vás rozhodně příjemnější. Stále více jich však je ochotno existovat dlouhodobě pod stresem a pod nálepkou „indoor“, a cíleně k tomu vedou i své děti.
 
Vedlejším produktem urbanizace je i rostoucí závislost na technologiích resp. tyto se stávají trendem doby. Ačkoli mnozí lidé mohou hodnotit pobyt venku jako nepohodlný (hmyz, vedro, déšť, námaha, pyly...), mozek na přírodní koktejl reaguje s obrovskou úlevou.
Minulý týden byla v českých televizních novinách krátká zpráva o dětských táborech. Trochu mě ale vyděsilo, že jezdit na tábor kvůli přírodě už není důležité. Podle slov jednoho z vedoucích, indiánský tábor ve stanu a u táboráku s výukou základních dovedností jak a co v přírodě, by u většiny dětí ani rodičů neuspěl (vyjma Skautu snad). Přitom dnešní děti tráví zhruba polovinu dne v interakci s technologií. Tahat ji do lesa mi tedy přijde jako drahý luxus. Ne pro peníze, ale pro kvalitu života dětí samotných. Kvůli tomu se snad ani nemusejí dělat studie. Nicméně když už nějaká vyleze na světlo, proč si úvahy nepotvrdit.
Někdy se zdá, že by se lidé snad ani necítili důležití, kdyby nebyli ve spěchu, ve stresu, na roztrhání ...prostě jakoby se bez nich celá firma, rodina atd. zhroutila.
Jedna taková studie byla publikovaná v deníku Wall Street Journal. Provedla ji Ruth Ann Atchleyová – vedoucí katedry a profesorky kognitivní a klinické psychologie na univerzitě v Kansasu ve spolupráci s neziskovou organizací Outward Bound. Zúčastnilo se jí šedesát turistů v rámci vícedenní turistiky. "ˇČas hraje pro vás“, uvádí se v tiskové zprávě výzkumného týmu. Již po krátkém působení přírodního koktejlu jsou lidé kreativnější, šťastnější a lépe se soustředí.
Pokud by existovala pilulka, která dodává stejné výsledky jako pobyt v přírodě, stály by se na ni fronty.
"Myslíme si, že relax mysli vrcholí asi po třech dnech bez mobilu, iPadu a internetového pokrytí. Když strávíte delší čas v bezelektronickém tichu přírody, zjistíte jak úžasně umí vaše mysl fungovat.
Skupina, která se vydala na treking (vícedenní túra) zaznamenala po návratu téměř o 50 procent vyšší kreativitu. Výsledky byly stejné bez ohledu na věk účastníků, který se pohyboval od 18 do 60 let.
Žurnál uvádí pro srovnání ještě další studie např. skupinu adolescentů, která trávila čas chozením v arboretu, oproti obdobné skupině chodící po ulicích, a která vykazovala mnohem lepší náladu i krátkodobé paměťové testy, než skupina pouliční. Nebo významný vliv nepatrného kousku přírody na pozornost a problematické chování dětí.
Neustálé podněty moderního života začínají být pro člověka velkou hrozbou ve chvíli, kdy si neumí říci dost, a doslova se nechá zahltit elektronickým smogem. "Příroda je místem, kde mysl může spočinout," říká Atchleyová. „Cítit se dobře a být v dobré náladě je normální a pro ostatní lidi kolem vás rozhodně příjemnější“.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka