Vaše reklama

Guilin: Rákosová jeskyně a Zelené pahorky

19.11.2015 - 00:21   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © china-tour.cn

Červená opona, Palác krystalů nebo Borovice ve sněhu – jen pár z názvů krasových formací zářivých barev, které se zrcadlí ve vodě rozlehlého podzemního jezera. Jsme v jeskyni Reed Flute, tzv. Rákosové jeskyni v čínském Guilinu. Že je zdejší podivuhodně hornatá krajina nadmíru kouzelná se všeobecně ví. U Rákosové jeskyně se však nešetří superlativy – obrovské umělecké dílo Přírody. Krajina Guilinu patří k tomu nejkrásnějšímu, co v Číně lze vidět. Ostatně celá oblast je uvedena na seznamu UNESCO, což jistě mluví za mnohé.

Jeskyně Reed Flute

Název jeskyně je odvozen od druhu rákosu, který roste před jeskyní a je používán k výrobě fléten. Původně se tomuto místu říkalo Maomaotou Hill a prý tu kdysi byl jen malý otvor uprostřed svahu. Každopádně podle geologů vznikla jeskyně před šesti sty lety, zprvu pouze jako podzemní jezero, ale postupně poklesem hladiny odhalila celý dóm dlouhý resp. hluboký 240 metrů. 
Během staletí zde uhličitan vápenatý vytvořil nádherné krápníkové scenérie – stalagmity, stalaktity, sloupy, kamenné záclony i květy v různobarevných odstínech. Názvy jako Dračí pagoda, Borovice ve sněhu, Červená opona aj. hovoří za vše. Palác krystalů dokonce připomíná miniaturní horskou krajinu Guilinu.

Barevný příběh

Patří to k čínským zvykům – dávat poetická jména přírodním úkazům. Někdy to sedí, ale někdy je třeba bujné fantazie, aby člověk viděl to, co název skrývá. O pohádkový dojem vás to ale nepřipraví. Tajemný závoj přidává i světlo, které je tu instalované. Díky němu můžete vidět i některou ze sedmdesáti skalních kreseb resp. nápisů, sahajících do dob dynastie Tchang (Tángcháo, 618–907), které udělaly z jeskyně populární turistické místo už ve své době. Ve stejné době byl založen i park jeskyni obklopující, s klikatými cestami, elegantními pavilony, rybníčky a mosty i mnoha zahradními stavbami obtočenými zelení. 
Jeskyně ale není jen krásná. Jelikož rákos zakrývá vstup, sloužila i k jiným účelům – v době válek jako úkryt domorodcům. 
 
Vstupné: CNY 120 
Otevírací doba: Duben–listopad: 7: 30–18: 00 
Prosinec–března: 08:00–17:30
Doporučený 
čas na prohlídku:
Tři hodiny

 

Zelené pahorky a kamenné nápisy

Ze tří hlavních řek a čtyř jezer Guilinu má řeka Li (Lijiang) nejprůzračnější vodu. V ní se zrcadlí celá řada dalších zajímavostí, v čele se slavnými Zelenými pahorky. Je to oblast velkolepých skal, historických památek i kamenných soch. I v Zelených horách najdete spoustu poetických pojmenování. Například "hlavní" kopec se jmenuje Vrch sloního chobotu (Xiangbi Shan), další Brokátový kopec (mnoho skalních nápisů) nebo vrch Devíti svěžích koní. 

Jeskyně v guiliniském krasu zvou návštěvníky kromě Reed Flute třeba do Seven Star Cave, Crown cave nebo jeskyně Fengyu. Na skalních útesech a stěnách najdete další z práce "řezbářů kamene" v podobě nápisů a basreliéfů. Nápisy jsou roztroušeny především na kopcích Guilin City a basreliéfy na Fubo Hill. Předmětem této unikátní kamenické práce byly střídavě cestovní informace, historické záznamy, poznámky a tak dále. Ten na Parrot Hill je jedním z prvních vyobrazení mapy města a nápis v masivu Fubo Hill – jeskyně Huanzhu je autoportrétem mistra Mi Fu – známého umělce severní dynastie Song. Jeskyně větru v Brokátových kopcích také zahrnuje velké množství kamenných rytin. 

Jeskyně se nachází příjemných 45 minut jízdy na kole severozápadně od Kuej-lin (Guilin) v autonomní oblasti Kuang-si.

 

 

Autor: © china-tour.cn

Liijang Autor: © www.guilinliriver.com

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86

Anketní otázka