Vaše reklama

Grybla - lesní chrám podzimu

23.11.2010 - 01:35   |   Redakce: Jiří Jakovenko

Autor: © J. Jakovenko

Jak mysticky zní název magického kopce ležícího v srdci Hornopožárských lesů asi 30 kolometrů jihovýchodně od Prahy mezi Jílovým a Týncem nad Sázavou. Na svazích tohoto posvátného kopce naleznete ukázku lesních ekosystémů bučiny a doubravy ležících v žulové pahorkatině, se zajímavými skalními útvary vytvořenými z biotitické žuly středočeského plutonu.
 
 
Zubem času ohlodané skalky vystupují na vrcholech a v podobě balvanů a balvanových proudů spadají po příkrých svazích z vrcholku Grybly (513). Koruny překrásných buků vyprávějí dávné příběhy o životech lidí, kteří zde žili. Nedaleko odtud byly nalezeny zbytky keltské osady. Z představitelů fauny zde nalezneme holuba doupňáka či datla černého, ale také mloka nebo vysokou. Stačí se jen posadit do koberce z bukového listí a zaposlouchat se do ptačího švitoření. Nedaleko jsou další zajímavé lokality: necelý kilometr vzdálená Panská skála anebo Kněží hora, na kterou lze dojít po další půlhodině. Všechny můžeme spojit do krásného jednodenního výletu.
Posázavským Pacifikem dojedeme do Týnce nad Sázavou, odkud vyrazíme po modré značce přes Dolní Požáry a pokračujeme krásnými lesy až na Gryblu a Panskou skálu. Zde odbočíme na červenou značku, po které dojdeme na Kněží horu. Odsud je to již jen hodinka chůze na vlakovou zastávku do Jílového u Prahy. Délka trasy je asi 16 kilometrů.
Na Gryble se dají prožít všechna čtyři roční období, přičemž každé má své osobité kouzlo. Nejkrásnější je však podzim, kdy se majestátní buky v podzimním sluníčku chlubí svým pestrobarevným kabátem. Člověk se zde může nerušeně brouzdat v koberci spadaného listí, přemýšlet a nechat na sebe působit půvab tohoto místa.
Video Grybla: Minuta z přírody (ČT1)
Turistické trasy v regionu: Krhanické cesty

Autor: © J. Jakovenko

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86

Anketní otázka