Vaše reklama

Giant´s Castle - místo, kde obři hrají kuličky

12.04.2014 - 02:53   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Odlehlé, kouzelné místo kdesi v Africe, osamělé, mystické a syrové

Stojíme pod obrovským převisem, zmáčení deštěm, prosycení hustou mlhou, zmrzlí, ale pořád se ho nemůžeme nabažit. Před námi je otevřené ohniště, které vypadá, jakoby ho někdo opustil právě před chvílí. Nad ním černá kresba na skále, uhel na zemi, skoro ještě cítím vůni kouře. Pak pískne orel, mlha se zhoupne a hloubka pod námi se otevře jak zvířecí tlama. Páni, tak ti si tedy uměli vybrat bydliště!
 
Giant´s Castle (3280 m) je jeden v nejvyšších vrcholů jižního cípu centrálních Dračích hor v Jižní Africe (stát KwaZulu Natal). Gigantická sklaní masa vypadá jako spící obr, který právě usnul ve své travnaté zahradě. Přijeli jsme sem od západu a zůstali jako ve vidění. Ukhahlamba Drakensberg Park (UNESCO) má tady poněkud jiný ráz. Jde o poměrně odlehlé území na náhorní plošině roztrhané roklemi a divokými toky. Je tu vlhčí, surovější klima, hodně zeleně a mechů, lišejníků a trav, hojně zvěře. V lese kvetou zvláštní rostliny, hlína je tmavá a voňavá. Skalní bloky obrovských rozměrů jsou rozházené po travnaté kře a budí dojem, že tu obři hráli kuličky.
Tenhle kout není tak na ráně jako třeba Royal Natal nebo Cathedral Peak a tudíž tu není taková koncentrace turistů. Není tu velkokapacitní kemp, ani žádná vesnice. Je to odlehlé, kouzelné místo, osamělé, mystické a syrové. Nevlídné počasí, na jaké jsme kápli my, mu jenom přidá na zajímavosti. Podtrhne jeho divokost. Klikaté pěšiny, pohádkové lesy, supi a orlové nad hlavou, potoky dunící ve skalních tunelech…a nakonec ten převis…těžko najít slova, která by vyjádřila atmosféru onoho místa.
Je tu několik pěších tras, krátkých i několikadenních, vysokohorské naučné stezky, horolezecké terény i pěkné traily pro MTB. Především však je tu ukryté jedno z nejvýznamnějších sídlišť doby kamenné a téměř poslední slušně dochované skalní malby Sanů – Křováků (viz. Článek Skalní malby Sanů, za kterým se musíte vyšplhat. Sem se rozhodně nevyplatí jet na den či dva. Turistiku a táboření lze provozovat po celý rok, táboření je povoleno nad hranicí lesa a nesmíte být v dohledu hlavní chatové osady Giant´s Camp. Nejvyšší nadmořská výška je 3280 metrů.
Turistické trasy:
K chatě Bannerman: Náročná 4,5 hod. (11 km) dlouhá túra z Giant´s Camp severozápadním směrem. Chata musí být rezervována přes KZN Nature Conservation Service http://www.kznparks.com/
 
Berg view: Reálné 2 hod. pěšky (5 km), od Giant Camp na vyhlídku, nabízí jeden z nejlepších pohledů na sráz Dračích hor, a dál na vrchol Cathkin.
 
Champagne Pool: Jednoduchá túra (4 km 1,5 hod.) okruh začíná 1 km od hlavní brány Giant´s Castle. Na samotě, přírodní bazény pro koupání a rybaření.
 
Giant´s Castle Pass: Náročné 4 hodiny nebo 6 km pěšky (od Giant´s Hut) túra začíná v kempu a pokračuje až na vrchol Malých hor, dál až prudce do sedla. Pro zkušené horáky.
 
Giant's Hut via Oribi Ridge: Náročná trasa 4 hod. (10,5 km), začíná v kempu, stálé stoupání k chatě, která musí být rezervována.
 
Grysbok Bush: Reálné 2 hodiny a 30 minut pěšky (4 km), trail začíná v kempu a dostanete se až k řece Bushman a do největšího lesa v oblasti.
 
Langalibalele Pass: Náročné 3 hod. 30 min (6,5 km), trail sleduje stezku k hlavní jeskyni, a dále jednoduše avšak strmě do sedla, fyzicky však náročné. 
 
Meander Hut: Romantická trasa k chatě s výhledem jako na bidýlku, z Little Berg (5,5 km  2 hodiny). Chata pojme čtyři lidi a musí být rezervována.
 
River Walk: 1,5 km – 30 min příjemné procházky nemá žádný konkrétní cíl, jde jen o toulání po lesích.
 
World's View: Středně náročná túra 3 hod (7 km) dolů k mostu Bannerman Bridže, pak pod Sugarloaf Kop a nahoru k vyhlídce World's View.
 
Co se dá ještě dělat v Giant´s Castle Game Reserve
Pozorování zvířat:
Existuje tady více než 170 známých druhů ptáků, včetně mnoha dravců, jako jsou supi a orli, nejlépe pozorovatelní od května do září. Jinak je tu hodně paviánů, antilop, serval (kočkopes J, divoká kočka s tělem psa a hlavou kočky), a rodinky damanů kousek od kempu (nejlépe pozorovatelní v zimě).
Koupání je možné v letních měsících a je omezeno pouze na část řeky Bushman pod Giant´s Camp (tábor bere z řeky vodu na pití).
Lezení v ledu je zde v zimě možné, ale lokalit je minimum (informace v kempu).
Horská cyklistika: Poslední neděli v dubu se každý rok koná 75 kilometrů (47 mil) dlouhý Giant´s Kastle Mountain Bike Challenge. Jedná se o prestižní akci a jediný čas, kdy zde můžete bez omezení bikovat.
Praktické informace
Jak se sem dostat: Přibližně 4 hodiny jízdy od Johannesburgu a 3 hodiny od Durbanu. Z N3 na Estcourt a sledovat ukazatele na Giant´s Castle - několik zajížděk ve městě může být matoucí, ale držte směr na západ a neměli byste být mimo kurz. Prašná cesta prochází venkovské oblasti v údolí řeky Bushman, překročení řeky dvakrát během cesty, brána parku je asi 50 km od Estcourt.
Ubytování a táboření: Název Giant´s Camp je poněkud matoucí, protože tento kemp je pouze chatový. Postavit stan zde není kde. Chaty jsou poměrně luxusní (vl. kuchyňka, koupelna, krb, venkovní gril), ale poloha a architektura je – jako všude v Africe – notně stylová a třeba říct, že má tábor opravdu hodně dobrou atmosféru (jako základna pro svatební cestu by jednomu ani nebylo líto peněz). K dispozici jsou tři horské chaty pro turisty (max. 8 osob), s WC a plynovým sporákem, ale obvykle jsou zabrané skupinami resp. musí vás být víc (sleva je v květnu-červenci). Cena za noc v dvoulůžkové chatě je od 700 Kč.
Na co nezapomenout: Rozhodně teplé oblečení v létě i v zimě (otevřeno celoročně), dobře impregnované boty, dalekohled. Plánujete-li spát venku, musíte odejít z dohledu tábora. Zásoby můžete dokoupit v táboře, ale žádný velký výběr (jako všude v afrických kempech). Obchod prodává základní potraviny včetně mléka, chleba, konzerv, sladkosti, zmrazené maso a instantní jídla. Ale lépe je nakoupit v Eastcourtu v supermarketu.
Permit a mapy: V kempu na recepci se kupuje permit na trail ke skalním malbám, na trase jste však sami, průvodce je až u převisu. Prohlídky se konají každou hodinu od 9 do 15 hodin. Převis je na okruhu turistické trasy, tj. nevracíte se zpět stejnou cestou, vstup pod převis je na jedné straně skalního ostrohu a výstup na druhé. Vzhledem k náročnému terénu a značnému převýšení už se nedostanete zpět k nafocení toho, co jste nestihli na trase cestou tam. Ačkoliv průvodce uvádí dvě hodiny na trasu, počítejte i s prohlídkou alespoň čtyři. Je opravdu na co koukat. V kempu také hlásíte nástup na ostatní turistické trasy, můžete zde dostat i mapy. Řeka je pstruhová, licenci lze koupit také zde, ale od června do srpna jsou vody hájené. Návnadu zde neprodávají, ani nepůjčují pruty.
Otevřeno: Brána rezervace je otevřena v létě (říjen-březen) 5-19 hod., v zimě (duben-září (6-18 hod.), recepce PO-SO 8-18 hod., neděle 8-16 hod. Od brány do Giant´s Camp je to 7 km.
Nejlepší měsíce pro turistiku a lezení: březen, duben, květen, srpen, září. My jsme tu byli na začátku října a už bylo hodně deštivo (zdejší jaro).

Související článek: Být turistou je funkce zodpovědná

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka