Vaše reklama

Fleece

28.11.2009 - 15:26   |   Redakce: Dana

Fleece = kartáčované úplety ze syntetických vláken.

Fleece je vyroben z krouceného vlákna, které se následně splétá. Drátěným kartáčem je pak povrch textilie upraven do vlasu, který vytvoří kompaktní vrstvu, v níž se drží vzduch – izolant. V konečné fázi výroby je vlas zastřižen do požadované výšky. Používá se nejčastěji 100% polyester, ale najdeme i kombinace s jinými materiály, například polyamidem, vlnou či umělým hedvábím, elastomery pro zajištění pružnosti nebo s větruodolnými membránami, které rozšiřují spektrum použití fleecového oděvu. Fleece je teplý, prodyšný a příjemný na dotyk, přitom velmi lehký.

HOSPODAŘÍ DOBŘE S VODOU

Polyesterové vlákno má minimální nasákavost, a dokáže velmi dobře transportovat vlhkost po svém povrchu. Fleece velmi dobře hospodaří s tělesnou vlhkostí, a proto se používá i k výrobě oblečení, které přichází do přímého styku s pokožkou. Často má i anti-bakteriální úpravu. Fleecové materiály pro základní vrstvu se vybírají v těch nejlehčích gramážích, mají obvykle krátce střižený vlas. Téměř všechny dnešní materiály včetně fl eecu, u nichž se předpokládá použití jako svrchní oděv, jsou už při výrobě obohaceny DWR (Durable Water Repellent), která zvyšuje vodoodpudivost. Jednotlivá vlákna jsou potažena pružným fi lmem impregnace (nejčastěji fl uorovanými uhlovodíky nebo polymery), která zabrání absorpci vody. I když je tato úprava trvalá dle názvu, prakticky ji po několika pracích cyklech je potřeba obnovit. Prodloužíte tím životnost oděvu a ochráníte ho před rychlým ušpiněním.

ŽMOLKOVÁNÍ

Žmolky na oděvu vznikají při oděru materiálu, kdy se naruší některá vlákna a na povrchu látky vznikne chuchvaleček, který je bohužel viditelný. Tomu v podstatě nejde zabránit, protože ačkoli to tak nevypadá, žmolkují i přírodní materiály. Rozdíl je jen v tom, že žmolek na přírodní textilii se sám ulomí, kdežto syntetické vlákno je tak pevné, že se to nestane. Někteří výrobci tvrdí, že jejich fleece nežmolkuje (nopilling), ale lépe by bylo říci, že má nižší pravděpodobnost vzniku žmolků. V prvopočátcích výroby fleecu bylo žmolkování velkým problémem. I přes šetrné praní se časem fleece doslova vytratil, oslabovala se struktura materiálu a tím termoizolační schopnost a samozřejmě se zhoršoval i vzhled celého výrobku. Novější materiály mají hustší a pevnější strukturu a díky moderní technologii zpracování mikrovláken je žmolkování sníženo na minimum, materiál je opatřen úpravou „antipilling“ a užitná hodnota i původní vzhled se udržuje mnohonásobně déle.

ZÁRUKA KVALITY

Zárukou kvality je dobrá značka materiálu, nebo výrobce oděvu. Pokud u zboží nenaleznete štítek se značkou materiálu, neznamená to ještě, že je materiál špatný. Mnoho firem vysoké úrovně jednoduše označí materiál např. jen jako 100% PES spoléhajíce na kredit vlastního jména. Bylo by však podezřelé, kdyby vám prodavač tvrdil, že bunda je z materiálu Polartec –tedy prvotřídní materiál – a chyběl by štítek s názvem materiálu či výrobce materiálu Milden Milles. Obvykle totiž minimálně původ materiálu na zboží najdete. Určité značky materiálu se prodávají samy a chybějící štítek by byl ke škodě. Pokud ovšem nezjistíte ani název materiálu a chybí i ověřená značka výrobce oděvu, pak je možné o kvalitě a původu zboží pochybovat.

UŽITÍ

Použití fleecových oděvů je celkem široké, od první po poslední vrstvu. Hlavní funkcí je tepelně izolovat a transportovat vlhkost dále od těla. V nižších gramážích spadá fleece do vrstvy první a druhé. Vyšší gramáže (200, 300…), vodoodpudivá úprava (DWR) kombinace s dalšími materiály (membrána, polyamid…) posouvá oblečení z těchto materiálů do vrstvy vyšší včetně softshellu.

Materiál pro první a druhou vrstvu má strukturu vnitřní strany připravenou převzít a rychle transportovat vlhkost (pot) z kůže nebo z prádla na vnější stranu textilie. Gramáž je obvykle nejnižší, materiál je prodyšný, velmi rychle schne a je příjemný na dotek. Většinou má kratší jemnější chlup nebo hladký povrch na vnější straně a jemný chlup na straně vnitřní. Často má antibakteriální úpravu.

U vrstvy střední je nejhodnotnějším udržení teploty. Jedná se vlastně o klasický fleece, u kterého je modernější technologií výroby a koncového zpracování dosaženo lepších izolačních vlastností včetně snížení procesu žmolkování. Oděvy mají vzhled jak vlas/vlas, tak hladký povrch/vlas.

VRSTVA SVRCHNÍ

Materiál pro oblečení této vrstvy zabrání působení vnějších vlivů (vítr, déšť a sníh). Struktura těchto fleeců je tak hustá, že mnohem lépe zabraní průniku nepřízně počasí. Zachovává si však prodyšnost typickou pro klasický fleece. Vlákna jsou velmi pevná a méně náchylná k opotřebení a žmolkování. Vnější povrch se může strukturou velmi lišit od krátce střiženého sametového vzhledu až po vzhled ovčího rouna. Vodoodpudivá úprava (DWR) zvyšuje odolnost vůči sněhu a vodě. V kombinaci fleecu s dalším materiálem se odolnost vůči povětrnostním podmínkám zvyšuje, přičemž to nemusí nutně znamenat, že jde o nejlepší tepelnou izolaci. Například v případě softshellového materiálu v kombinaci: vnitřní strana fleece, střed větruodolná membrána a svrchní strana PAD/PES, jde o vyváženou kombinaci tepelné izolace, voděodolnosti a větruodolnosti, která je vhodná pro určité okolnosti. Ale chcete-li postávat u bufetu pod sjezdovkou, může vám být lépe v nejhuňatějším fleecu.

HARDFACE TECHNOLOGIE

Hardface technologie úpravy povrchu vlákna vychází z vývojářské dílny firmy Polartec, která je lídrem v tomto segmentu oděvních materiálů. Tato technologie počívá ve vytvoření jakési glazury (aplikace polymerů) na povrchu vlákna, jejímž výsledkem je čtyřnásobné zvýšení mechanické odolnosti (oděr, roztržení povětrnostním podmínkám, a povrchová stálost textilie (mnohem déle si zachovává původní vzhled). Pro výrobce oděvů to znamená, že vyrovnáním povrchu se lépe spojují jednotlivé vrstvy materiálů. Technologie „hardface“ sleduje trend softshell a poskytuje mnohem lepší ochranu než dosavadní fleecové materiály, a to bez snížení prodyšnosti, komfortu nebo míry užití.

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94

Anketní otázka