Vaše reklama

Endorfiny - nejsilnější povolená droga

14.07.2010 - 01:00   |   Redakce: MUDr. Ondřej Vojtěchovský

Outdooroví narkomani Autor: © Hippie Club Nevada

Účinky endorfinů jsou lidstvu známé mnohem déle než vlastní endorfiny. Možná už tisíc let před objevem endorfinů byla totiž užívána a zneužívána látka, která na receptory pro endorfiny působí – opium. Podle jedné z drog připravovaných z opia vznikl i termín edorfiny – je složen z předpony endo, tedy vnitřní, rozuměj spíš vlastní, a morfium, morfiny.
Stejně jako morfium a ostatní opiáty (jak medicínské, tak třeba heroin) mají i endorfiny dva krátkodobé a jeden pozdní druh účinku. První je analgézie, tedy tlumení bolesti, druhým pak ovlivnění psychiky. Oba efekty souvisí s prvotním účelem endorfinů - zajistit přežití jedince v kritickém okamžiku.
Analgézie dovoluje pokračovat v boji a nebo v útěku i v případě zranění. V oblasti psychiky dochází především k utlumení strachu a zvýšení sebevědomí (nakonec i jméno drogy heroinu je odvozeno od řeckého heroi nebo anglického hero – hrdina (a hrdinů, jak praví úsloví, jsou plné hřbitovy). Díky endorfinům se takto „nadopovaný“ živočich dokáže pokusit o nemožné.
Určitá záludnost číhá ve třetím, pozdním efektu. Ovlivnění duševního stavu v souhrnu vede k libému pocitu. A živí tvorové jsou libými pocity motivováni k opakování takové činnosti, i když jim celková bilance tohoto činění v prostém „ekonomickém“ součtu všech pro a proti vychází v podstatě negativní (nejjednodušším příkladem je tady, myslím, svatba).
Proč jsou ale tyto libé pocity spojovány zdánlivě jen s adrenalinovými sporty?
Může za to (jak jinak) hlavně civilizace. Civilizovaný člověk moderní doby žije v permanentním stresu, serfuje na stále vysoké vlně adrenalinu. Od ranní dopravní zácpy či návalu v prostředku přepravy na hromadě, přes dvanácti- a vícehodinovou pracovní dobu (kterou ale na rozdíl od nebohých nevolníků – ti ji podle dochovaných údajů většinou proleželi někde na mezi – absolvuje „svobodně a dobrovolně“ – jak by potom zaplatil hypotéku) až po firemní večírek. Nemůžeme se pak divit, že po takovém týdnu se jeden musí nejméně vrhnout po hlavě z mostu, aby jeho stabilně vysoká hladina adrenalinu zaznamenala vůbec nějaký výkyv a vybudila jakous takous kapičku endorfinů.
Přitom to vůbec není nutné! Je tu jen jeden maličkatý háček – nutnost pravidelné přiměřené fyzické námahy – tréninku. Pouze u netrénovaného člověka je vyplavení endorfinů do mozku velmi těsně spojeno s vyplavením adrenalinu. S rostoucí vytrvalostní trénovaností začne mozek vylučovat endorfiny bez pomoci adrenalinu i při nižších než maximálních intenzitách zátěže i zážitku. Kýžené libé pocity tedy začneme pociťovat, aniž by nám neustále šlo o život či hrozilo totální vyčerpání.
Je zajímavé, že ačkoliv se i u endogenních opiátů podobně jako u tvrdých drog objevuje určitý psychický návyk, nedochází přitom ke snížení jejich účinnosti. Tvrzení o návyku snadno dokáží především životní partneři amatérských i profesionálních sportovců a cestovatelů i dobrodruhů, dobře znajíce nesnesitelnost svých protějšků v době tréninkového výpadku nebo trávení času „domácím vězením“. Anesteziologové potom vědí, že zatímco opiátoví narkomané vyžadují ke stejnému protibolestivému účinku i řádově vyšší dávky opiátů než běžná populace, vytrvalostní sportovci se od běžného nesportujícího občana nijak neliší, mnohdy jsou dokonce k některým nežádoucím účinkům citlivější.
Adrenalinový sport = těhotná panna (díl. 3 – čtěte v pondělí)
Video o vášni:

Outdooroví narkomani Autor: © Hippie Club Nevada

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka