Drsné stěny Broumovké
30.04.2010 - 00:24 |
Redakce:
Dana Jakoubková
Protáhlý, strmými svahy ohraničený, pískovcový hřbet, silně rozčleněný do podoby skalních měst, stěn, kaňonů a roklí se zdvihá jako součást Broumovské vrchoviny mezi Policí nad Metují a Broumovem v severních Čechách. Národní přírodní rezervace na ploše 638 ha zde byla vyhlášena v roce 1956 v rámci Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
Bohatě zalesněný, asi deset kilometrů dlouhý a místy jen několik desítek metrů široký skalní pás má poněkud drsnější tvář než další skalní oblasti Policka a může se pyšnit mnoha zajímavými partiemi. Zatímco ze severovýchodu spadají stěny příkře (až 50 metrů) do údolí, jihozápadní svahy jsou pozvolnější, a bohatě rozčleněné divokými temnými a vlhkými roklemi. K těm nejhezčím patří hluboká a zalesněná Kovářova rokle s Mariánskou jeskyní, průchodem zvaným Myší díra a Kovárnou – jeskynním výklenkem s protékajícím potokem. Ztepilé exempláře pískovcových skal v mnoha případech umožňují pěkné vyhlídky nejen na skalní formace, ale i daleko do kraje Broumovska a Policka. Z vrcholů nejvýše vystupují Božanovský Špičák (773 m, nádherný výhled, značený okruh, Junácká vyhlídka, Bludiště), Koruna (768 m, výhled do kotliny, na Hejšovinu a Bor), Signál (709 m), Velká kupa (708 m, kamenná brána, skalní hřiby), Supí hnízdo či koš (702 m, výhled na Krkonoše a Králický Sněžník). Vynechat byste neměli křižovatku turistických cest – chatu Hvězda postavenou v roce 1856 ve švýcarském stylu, z jejíž terasy a od blízké barokní kaple Panny Marie Sněžné (půdorys hvězdy) se naskýtá jedinečný výhled k východu na Broumovskou kotlinu lemovanou na horizontu věncem pohraničních Javořích hor. Přírodní vzácností jsou skalní hřiby nad obcí Slavný a v oblasti Koruny a Božanovského Špičáku. Nejucelenější obrázek o lokalitě si uděláme na trase vrcholové magistrály, která vede od Honského Špičáku na severozápadě k Božanovskému Špičáku (nejvyšší bod Broumovských stěn) na jihovýchodě.
Síť turistických stezek je hustá a průchod orientačně poměrně složitým terénem je proto snadný, i když leckdy fyzicky náročnější. Značeno je i několik desítek kilometrů cyklostezek pro horská a trekingová kola (barevné pruhy ve žlutém poli), patřící také k těm náročnějším. Lezecké terény nejsou tak vyhledávané jako na zbytku skal Broumovska, přestože jde o nejrozsáhlejší lezeckou oblast mezi pískovcovými skalními městy Polické pánve.
V severní části stěn najdete zbytky opevnění Laudonovy valy z r. 1758, která nechal zbudovat rakouský generál E. G. von Laudon k obraně území proti Prusům v sedmileté válce. Kulturní tečkou pak může být benediktinský klášter v Broumově – impozantní národní kulturní památka.
Autor: © D. Jakoubková |
Autor: © D. Jakoubková |
Autor: © D. Jakoubková |
Čtěte také:
- Čolek a ďáblík ze Studeneckého potoka - Krušné hory
- Vlci ve východních Krkonoších
- Ptačí pozorovatelna - Nový turistický cíl nedaleko Prahy
- Babí hora - fantazie svítání
- Studenti z celého světa zpřístupňují jedinečnou krajinu Bečovska
- Ministerstvo ŽP navrhuje vyhlášení CHKO Kokořínsko - Máchův kraj
- V NP Šumava bude otevřena nová cesta pro pěší turisty
- Přírodní park Horní Střela - Nezávadná dovolená 2
- Prales na Vysočině - rezervace Žákova hora
- Střední Povltaví - technická památka Kunclův mlýn