Vaše reklama

Drsné stěny Broumovké

30.04.2010 - 00:24   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Protáhlý, strmými svahy ohraničený, pískovcový hřbet, silně rozčleněný do podoby skalních měst, stěn, kaňonů a roklí se zdvihá jako součást Broumovské vrchoviny mezi Policí nad Metují a Broumovem v severních Čechách. Národní přírodní rezervace na ploše 638 ha zde byla vyhlášena v roce 1956 v rámci Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
Bohatě zalesněný, asi deset kilometrů dlouhý a místy jen několik desítek metrů široký skalní pás má poněkud drsnější tvář než další skalní oblasti Policka a může se pyšnit mnoha zajímavými partiemi. Zatímco ze severovýchodu spadají stěny příkře (až 50 metrů) do údolí, jihozápadní svahy jsou pozvolnější, a bohatě rozčleněné divokými temnými a vlhkými roklemi. K těm nejhezčím patří hluboká a zalesněná Kovářova rokle s Mariánskou jeskyní, průchodem zvaným Myší díra a Kovárnou – jeskynním výklenkem s protékajícím potokem. Ztepilé exempláře pískovcových skal v mnoha případech umožňují pěkné vyhlídky nejen na skalní formace, ale i daleko do kraje Broumovska a Policka. Z vrcholů nejvýše vystupují Božanovský Špičák (773 m, nádherný výhled, značený okruh, Junácká vyhlídka, Bludiště), Koruna (768 m, výhled do kotliny, na Hejšovinu a Bor), Signál (709 m), Velká kupa (708 m, kamenná brána, skalní hřiby), Supí hnízdo či koš (702 m, výhled na Krkonoše a Králický Sněžník). Vynechat byste neměli křižovatku turistických cest – chatu Hvězda postavenou v roce 1856 ve švýcarském stylu, z jejíž terasy a od blízké barokní kaple Panny Marie Sněžné (půdorys hvězdy) se naskýtá jedinečný výhled k východu na Broumovskou kotlinu lemovanou na horizontu věncem pohraničních Javořích hor. Přírodní vzácností jsou skalní hřiby nad obcí Slavný a v oblasti Koruny a Božanovského Špičáku. Nejucelenější obrázek o lokalitě si uděláme na trase vrcholové magistrály, která vede od Honského Špičáku na severozápadě k Božanovskému Špičáku (nejvyšší bod Broumovských stěn) na jihovýchodě.
Síť turistických stezek je hustá a průchod orientačně poměrně složitým terénem je proto snadný, i když leckdy fyzicky náročnější. Značeno je i několik desítek kilometrů cyklostezek pro horská a trekingová kola (barevné pruhy ve žlutém poli), patřící také k těm náročnějším. Lezecké terény nejsou tak vyhledávané jako na zbytku skal Broumovska, přestože jde o nejrozsáhlejší lezeckou oblast mezi pískovcovými skalními městy Polické pánve.
V severní části stěn najdete zbytky opevnění Laudonovy valy z r. 1758, která nechal zbudovat rakouský generál E. G. von Laudon k obraně území proti Prusům v sedmileté válce. Kulturní tečkou pak může být benediktinský klášter v Broumově – impozantní národní kulturní památka.

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka