Vaše reklama

DOVOLENÁ NA LIÁNĚ - jedno z neúžasnějších dobrodružství bez ohledu na věk a zkušenosti.

10.01.2009 - 14:34   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Costarica Travel

Canopy je anglický výraz pro korunovou klenbu stromů. Tam se můžete jednoduše zúčastnit jednoho z neúžasnějších dobrodružství, jaké může člověk zažít bez ohledu na věk a zkušenosti.

Canopy je střecha kryjící všechna stromová patra. Obzvláště v tropickém pralese skrývá zelený baldachýn několika úrovní velký počet živočichů, z nichž někteří nikdy nesestupují na zem, a člověk je tedy nemůže běžně pozorovat. Kromě zvířat žije v korunách stromů spousta druhů rostlin, často endemických – nerostoucích nikde jinde. Kdo se vyšplhá desítky metrů vysoko, stane se společníkem opic, ptáků, hmyzu, plazů, epifytů, bromélií, orchidejí..., jednoduše jednoho z neúžasnějších dobrodružství, jaké může člověk zažít bez ohledu na věk a zkušenosti.

Vědecký výzkum

Původně se lidé do vysokých korun tropického pralesa – kromě domorodců – vydávali za účelem vědeckého bádání. Právě pro ně byl vymyšlen systém umožňující pohyb ve výšce na velké ploše za pomoci horolezecké techniky a vybavení. Oblast výzkumu biodiversity tropického pralesa je základem Global Canopy Program, jehož ověřený přístup vedl k zpřístupnění stromových pater i laické veřejnosti. Na základě zkušeností vědců se tedy začaly do světa rozšiřovat konstrukce vhodné pro pohyb v korunách za účelem zpřístupnění pralesního světa turistům.
Co je Canopy Tour
Jde o zcela unikátní pojetí ekoturistiky, které bylo společným nápadem a patentem dvou Kanaďanů – Derrena Rennicka z Quebecu a Ricka Grahama z Toronta. Záměrem bylo zprostředkovat turistům pohyb mezi jednotlivými patry deštného pralesa stejně, jak to kdysi umožnili vědcům, a přinést tak bohatý život v korunách lesních velikánů blíže očím a sluchu laiků. Člověk bez jakýchkoliv zkušeností se proto může pohybovat vzduchem a pozorovat pestrý život očima Tarzana.
Systém spočívá v dřevěných a kovových platformách (plošiny a lávky) uměle zbudovaných vysoko v korunách stromů, mezi nimiž jsou natažena ocelová lana, po nichž člověk bezpečně traverzuje za pomoci horolezeckých pomůcek a techniky. Platformy visí v různých výškách (až sto metrů nad úrovní terénu) jednotlivých pater lesního baldachýnu.
Vědci a turisté
Projekt Madagaskar – tento vědecký projekt má za úkol chránit endemický ohrožený druh lemura na ostrově Madagaskar a měl by být vlajkovou lodí mezinárodní spolupráce v oblasti uchování světového dědictví divočiny. Vědecká laboratoř s velkým vyhlídkovým ochozem bude postavena pod záštitou UNESCO v Ranomafana National Park vysoko v korunách stromů a bude jediným místem na světě, kde budete moci pozorovat lemura v jeho přirozeném prostředí – v korunách stromů, a k tomu z očí do očí.
Každá platforma slouží jednak jako start i dojezd přemostění, ale poskytuje zároveň místo pro odpočinek, pro pozorování života v korunách stromů a někdy slouží i jako vyhlídka do otevřeného terénu. Kratší trasy jsou kombinací vzdušných lanových traverzů a visutých mostů, po nichž lze přecházet menší vzdálenosti mezi stromy. Delší a vícedenní trasy canopy tour jsou hlavně o „létání vzduchem“, některé jsou opatřeny platformami vhodnými pro nocování.
Kdy vyrazit
Canopy túry jsou obvykle provozovány 365 dní v roce, déšť není důvodem pro zrušení akce, ale je-li dlouhodobě zataženo, obvykle se čeká až se vyjasní. Uvnitř pralesa je totiž šero samo o sobě, natož pod příkrovem mraků.
Fyzická zdatnost a zkušenosti
Túra nevyžaduje zvláštní fyzickou vybavenost ani zkušenosti s používanou technikou. Věk klientů se pohybuje mezi 3 a 85 lety, ale účast na túře je především záležitostí vlastního cítění. Jedná se o jedno z nejúžasnějších dobrodružství, jaké může člověk zažít bez ohledu na věk. Malé děti se obvykle přepravují spolu s průvodcem.
Vybavení a bezpečnost
Skupinu obvykle čtyř až dvanácti lidí provází zkušený průvodce znalý bezpečnosti „práce“ této činnosti i života tropického pralesa. Vybavení nutné pro akci – lana, kladky, úvazky, helmy, rukavice… – pochází od renomovaných firem (Petzl, Blue Water ad.).
Na výpravy je vhodné chodit v pohodlném oděvu, ke kterému nemáte „citový vztah“ – dlouhé kalhoty, tričko a uzavřené boty. Sandály jsou sice povolené, ale pokud nemají ochrannou špičku, nedoporučují se. Nedovolené jsou šaty a sukně. Brýle je vhodné zajistit šňůrkou nebo gumičkou. Foťák a kameru je třeba zajistit tak, aby obě ruce byly při traverzech volné (kvůli bezpečnosti), tedy popruhy, brašničky apod. Cokoliv „cestou“ spadne dolů, nelze vyzvednout, snad jen vyjma vás v rámci pozemní záchranné akce.
Canopy Tower
Obdobná věž, jaká bude postavena na Madagaskaru, stojí už desítky let na malém ostrůvku v Panamském kanálu, blízko karibskému pobřeží. Kromě toho, že slouží jako vědecká základna, poskytuje i možnost pozorování zvířat v korunách tropického pralesa z ochozu, který je umístěn nad posledním patrem pralesa. Kdo si netroufá spát pod širákem a dělit se o stromovou platformu třeba s hadem, může si zakoupit nocleh ve věži se vším možným komfortem (vlastní pokoj s koupenou, klimatizací, místní stravou) a večer na terase se sklenkou vína naslouchat zvukům pralesa.
I když se přes den komáři a jiný obtížný hmyz příliš „neroztahují“, doporučuje se přibalit si sebou repelent.
Bezpečné provozování canopy tour se striktně kontroluje. Například v Kostarice je většina provozovatelů členem organizace Adventure Operators of Costa Rica (AOA), která garantuje vysokou úroveň bezpečnost túry i použitého vybavení a její odborníci určení státní správou současně periodicky provádějí inspekce.
Průběh via túry
V průměru trvá canopy tour 2,5 hodiny, což zahrnuje dopravu na místo, pěší průstup pralesem a samotný vzdušný výlet (přemostění, houpačky a výstupy po laně), včetně návratu. Existují však i celodenní a vícedenní treky s nocováním pod širákem na platformách vysoko v korunách, kdy si nesete nutnou výbavu s sebou. Pokud jste se zamysleli nad „toaletou“, i na to je myšleno.
Výlet do korun stromů bývá i součástí kombinovaných výprav společně s raftingem, pralesním trekem či túrou po sopkách.
Výška a závrať
Strach z výšky je člověku zcela přirozený, avšak po prvních metrech túry či traverzu z vás obvykle spadne. Znepokojení je nahrazeno zcela novým pocitem z volného pohybu úchvatných prostředím. Kombinace radosti s vyplavováním zdravé dávky adrenalinu je jedním z nejpříjemnějších vzrušení vašeho odpočinkového času. Trpíte-li závratí, pak túru nelze doporučit, neboť člověk zachvácený panikou může jednat zcela nepředvídatelně.
Doporučené oblasti pro canopy tour ve světě najdete v příloze níže.


Autor: © Costarica Travel

Autor: © Todhirsch-MonteverdeCloudforest

Autor: © Guachipelin

Autor: © Marvitour

Autor: © Real Travel Adventure

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka