Vaše reklama

Dno světa je zase o něco níže - Krubera-Voronja 2197 metrů pod zemí

26.08.2012 - 20:38   |   Redakce: -daj-

Před pěti lety, po dvanácti dnech v podzemí Krubera-Voronja dosáhla mezinárodní expedice včetně českých speleologů Oldy Štose a Zdeňka Dvořáka z Koty 1000 hloubky -2170 metrů, čímž byl vytvořen světový rekord nejhlubšího jeskynního systému. Dva kapitana – sifon tj. místo, kde je třeba se ponořit, bylo nejnižším místem na zeměkouli, na kterém kdy stanul člověk. V propasti tehdy nebylo dosaženo dna. Ale třicet metrů hluboký ponor do vzdálenosti osmdesáti metrů odhalil vzestupné koleno sifonu a další šanci na pokračování jeskyně, což bylo v následujících letech potvrzeno až do hloubky 2191 metrů.

V rámci letošní letní expedice UkrSa do jeskyně Krubera-Voronja se podařilo ukrajinskému potápěči Gennadij Samochinovi prohloubit 10. srpna finální sifon 5 Dva Kapitana o šest metrů. Mezinárodní expedice “Call of the Abyss” s padesáti jeskyňáři z jedenácti zemí si tak připsala nový světový rekord mínus 2197 metrů.  Podrobný průběh všech výprav do Krubery najdete na serveru www.kota1000.cz/voronja-2197m.
Podzemní expedice
Před občanskou válkou bývala Abcházie „Švýcarskem“ sojuzu (SSSR). Infrastruktura tu ale nefunguje dobře ani tolik let po ní a logisticky zajistit jakoukoli expedici je velice náročné, včetně jakékoli záchranné akce z nitra země. Speleo akce takového rozměru vždy představuje výpravu se vším všudy, včetně postupových táborů, obdobně jako na horských výpravách. Krubera-Voronja je už tak hluboká, že bylo třeba zbudovat už čtyři podzemní tábory, do/ze kterých se postupně transportoval materiál pro táboření, potápění, kladiva, vrtačky atd. Jeskyňáři postupují jak suchou nohou, tak brodí či proplouvají podzemní řeky, slaňují vodopády nebo se v neoprenu s přístrojem potápí do sifonů (místo, kde se podzemní řeka „zavrtá“ do skály). Je to pohyb mnoho dní ve tmě, jen s umělým světlem, ve vlhku, bez zvuků a vůní, na které je člověk zvyklý.
K česko-slovenskému rekordu v Kruberje nám tehdy jeden z účastníků Olda Štos řekl: „Všechny ty okamžiky za dvanáct dnů v podzemí, zavěšení více než sto deset hodin na lanech v neuvěřitelných místech podzemních propastí, ty minuty strachu v úzkých meandrech skoro dva kilometry hluboko za sifony snad pootevřely vrátka dalšímu vhledu. Vhledu do další nové dimenze. Vhledu do další místnosti na jejímž konci jsou další dveře.ˇ
Čeští jeskyňáři z Koty 1000 v srpnu dále pokračují v jiném rekordním pátrání – prozkoumávají nitro hory Kanin ve Slovinsku. Info: www.kota1000.cz/mt-kanin-2000m
 
 
Video historie výprav Krubera-Voronja
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka