Vaše reklama

Co je otrava vodou a jak se projevuje

04.01.2010 - 23:04   |   Redakce: MUDr.Ivan Rotman

V praxi je nejčastější příčinou otravy vodou nadměrný přísun vody bez minerálních látek (zejména bez kuchyňské soli, ale i draslíku) v průběhu extrémních vytrvalostních výkonů, provázených ztrátami tělesných tekutin, zejména pocením, ve velkých výškách i dýcháním.

Otrava vodou = snížená hladina sodíku v krvi, hyponatrémie.

 
Fyziologické regulační mechanismy udržují rovnovážný stav ve vnitřním prostředí, mimo jiné určité fyziologické (normální) rozmezí koncentrace minerálů uvnitř buněk, v mimobuněčné tekutině, v krvi a mezibuněčném prostoru. Počet rozpuštěných částic vyjadřuje osmolalita, a pokud jejich množství v krvi klesne z 290 na 240 mOsm/kg a méně, dochází ke zředění krve a v tekutinách tělesných prostorů. Zvýšení podílu vody v buňkách znamená jejich otok, který se nejvýrazněji projevuje v mozku, uzavřeném v pevné lebce, neumožňující vyrovnání zvýšeného tlaku. Příznaky jsou nevolnost, zvracení, netečnost, zmatenost, bolesti hlavy a únava při poklesu koncentrace sodíku v krvi na hodnoty 125–134 mmol/l, při dalším poklesu se objeví křeče a nastupuje bezvědomí.
V praxi je nejčastější příčinou otravy vodou nadměrný přísun vody bez minerálních látek (zejména bez kuchyňské soli, ale i draslíku) v průběhu extrémních vytrvalostních výkonů, provázených ztrátami tělesných tekutin, zejména pocením, ve velkých výškách i dýcháním. Další nejběžnější příčinou jsou průjmová onemocnění. Bez stanovení koncentrace sodíku v krvi je nebezpečí záměny s dehydratací, úpalem, podchlazením a nízkou hladinou cukru v krvi. Při otravě vodou jakýkoli další přísun tekutin stav zhoršuje. Normalizace hladin elektrolytů v krvi není jednoduchá a příliš rychlé postupy mohou být riskantní. Proto je tak důležitá prevence: nepít více než ½ až ¾ litru vody za hodinu. Naštěstí je výskyt při trekkingu spíše výjimečný a ve velkých výškách můžeme sotva očekávat vznik hyponatrémie díky bohužel vždy nedostatečnému přísunu tekutin při obtížné přípravě pitné vody. Dr. Basnyat z Kathmandu popsal případ Američanky, která za den vypila 10 litrů vody při treku ve snaze zvládnout ve výšce kolem 1000 metrů dvoudenní etapu za jediný den, spolu s nesolenou stravou, v dobré víře, že kompenzuje ztráty tekutin pocením a potlačí bolesti hlavy a nevolnost. Do nemocnice byla přijata v bezvědomí s hladinou sodíku krvi 122 mmol/l.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka