Vaše reklama

Čína uzavírá Tibet pro turisty a staví Potěmkinovy vesnice

26.06.2012 - 12:19   |   Redakce: Dana Jakoubková/Xinhua News Agency

Autor: © Tourism Review

Čína plánuje vystavět v Tibetu modelové vesnice, na které bude lákat turisty ve snaze podpořit rozvoj cestovního ruchu v neklidném regionu. Oznámení přichází jen několik týdnů poté, co byl cizincům zakázán vstup do Tibetu.
V Tibetu se člověk cítí málem jako v nebi. Může za to průměrná nadmořská výška 4000 metrů. Také proto láká Tibet horolezce, horské turisty a fascinuje kulturní nadšence. Je to úžasné místo. Zdejší kultura odráží historii několika národů a fascinuje bohatým náboženským pozadím. Není divu, že přibývá turistů, kteří chtějí prozkoumat místní půvaby. O to smutnější je další ze zákazů vstupu cizinců, které vydala čínská vláda prostřednictvím čínského Národního úřadu pro cestovní ruch.
 
Čínské úřady uzavřely Tibet pro zahraniční turisty začátkem letošního června. Cizincům je vstup povolen pouze v omezeném počtu prostřednictvím cestovních kanceláří, a jejich pohyb je pečlivě sledován.Zákaz byl vyhlášen před vrcholem turistické sezóny a na začátku měsíc trvajícího festivalu Saga Dawa. V reakci na zvůli čínské nadvlády tak vzrůstají v Tibetu nepokoje. Minulý měsíc se dva Tibeťané podpálili v Jokhang chrámu ve Lhase – buddhistické svatyni, která přijímá tisíce návštěvníků každý den. I když nejméně 37 lidí se od loňského března tímto způsobem pokusilo protestovat, ve Lhase šlo o první zaznamenaný pokus o sebeupálení.
Potěmkinovy vesnice
Podle agentury Xinhua News Agency, by dvaadvacet vesnic mělo být postaveno v kraji Nyingchi, malebné oblasti asi 200 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Lhasy. Čína, která se pokusila rozšířit tibetskou ekonomiku v naději, že tím zvítězí nad místními obyvateli, doufá, že se Nyingchi stane mezinárodní turistickou destinací. Uvedla také, že obyvatelé budou moci vydělávat peníze tím, že poskytnou ubytovací služby.
Pravidla a předpisy pro stup do Tibetu se v posledních týdnech stále měnila. Čína zakázala zahraniční návštěvy Tibetu již dříve, obvykle v období nepokojů a během náboženských svátků. Zahraniční turisté, z nichž je drtivá většina z Číny –, nesměli cestovat do této oblasti po krátký čas v loňském roce a po několik měsíců v roce 2008, před olympiádou v Pekingu byl zákaz zrušen. Nyní musí cestující požádat o speciální vízum a jsou doprovázeni vládou jmenovaným průvodcem. Je přísně regulováno, co turisté uvidí. Všichni zahraniční tour operátoři musí učinit vhodná opatření prostřednictvím čínských firem. Národní úřad pro cestovní ruch upozornil cestovní kanceláře, že zákaz může být ještě rozšířen.
Podle agentury Xinhua News Agency by zákaz mohl trvat až do listopadu, což by mohlo znamenat, že turisté budou muset cestu do regionu zrušit. Například firma Wendy Wu Tours již zrušila všechny své zájezdy do regionu nejméně do roku 2013.

Autor: © Tourism Review

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

Čína uzavírá Tibet pro turisty a staví Potěmkinovy vesnice

povoleni

Ahoj, dovolil bych si nesouhlasit s radky o nevydavani povoleni do Tibetu pro z...

Diskutovat

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka