Vaše reklama

Chladová aklimatizace - habituace

20.12.2010 - 02:49   |   Redakce: MUDr. Ivan Rotman, Dana Jakoubková

Autor: © S.J. Bailey, Wikimedia Commons

Zatímco horku a vlhku se lidský organismus dokáže přizpůsobit, aklimatizace na chlad v podstatě neexistuje, nebo lépe řečeno, dochází k ní často až po dlouhodobě opakovaném anebo dlouhotrvajícím vystavení chladu. Pojem aklimatizace je však v tomto případě nadhodnocen a mnohem přesnější by bylo hovořit o tzv. chronickém podchlazení.
Možná namítnete, že třeba Eskymáci si na zimu zvykli. Zde se však jedná spíše o návyk psychický než fyziologický. Ukazuje se, že ve skutečnosti nejsou chladu nijak zvláště tělesně přizpůsobeni, nýbrž že jejich oděv vytváří dokonale chránící mikroklima. K tomu, aby se tělo přizpůsobilo chladu, musí dojít k oslabení termoregulačních mechanismů (nastavení mozkového termoregulačního centra na nižší teplotu, snížení metabolické produkce tepla a následnému vedení tkáněmi) a ke snížení teploty povrchu kůže. Uvažuje se i o dalších mechanismech, ale jejich uplatnění není u naší populace významné, tráví-li v běžných podmínkách většinu života.

V polárních oblastech za vysoké vlhkosti a větru současně může k podchlazení dojít během půl hodiny.

Teplotní rozdíl kůže a jejího okolí lze sice snížit až šestinásobně (v kůži rukou až 100násobně), to však s sebou přináší riziko podchlazení, omrzlin až zmrznutí, takže se záměrně neprovádí (snad vyjma jogínů, mnichů apod.). Mechanismem takzvané habituace lidské tělo snižuje reakci kožních cév na nízkou teplotu. Periodické rozšiřování kožních cév umožňuje práci prstů v chladu (v chladné vodě) a chrání před omrznutím. Ale vše má své meze! Například v polárních oblastech za vysoké vlhkosti a větru současně může k podchlazení dojít během půl hodiny. Veškerá ochrana těla v chladných podmínkách tedy závisí na kvalitě oblečení a obuvi.

Související článek: Suchý kašel - mokrý nos aneb Nachlazení a nadmořská výška

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86

Anketní otázka