Vaše reklama

Chile: nejlepší hřiště pro dobrodruhy - bílých míst je stále dost

06.02.2011 - 01:05   |   Redakce: Dana Jakoubková

Průzkum Patagonie Autor: © TransPatagonia Exp.

Chile oslavila loni na podzim 200. výročí vyhlášení nezávislosti na Španělsku (18. září 1810). V rámci oslav byly vzpomenuty i nejdůležitější události života země, mezi něž patří i průzkum neprobádaných oblastí. Jeho přínos byl oceněn i zveřejněním nového seznamu předních chilských průzkumníků a badatelů, kde v první desítce figuruje i jméno „polárního“ kajakáře Cristiana Donoso (35).
Přídomek polární je čistě naše redakční označení, nicméně je faktem, že Cristian, civilním povoláním advokát, se do historie pádlování a průzkumu bílých míst zapsal nejvýznamněji právě v ledových oblastech. V posledních 18 letech, dokončil více než 40 velkých expedic jak v Chile, tak mimo ni, včetně dvou výprav do Antarktidy. Především jeho dramatický 155denní průzkum západní Patagonie mu přinesl i významné ocenění – Award Rolex a objevil se napříč spektrem médií celého světa včetně našeho časopisu (článek z expedice TransPatagonia). Na poslední kajakářské expedici mapující znečištění pobřeží Antarktidy objevil - spolu s parťákem argentinským novinářem, kajakářem a horolezcem Claudiem Scaletou - dvě obrovské skládky odpadků ve středu kolonie tučňáků na ostrově Brabante – dědictví expedice v roce 1980, která ignorovala mezinárodních smluvu na ochranu kontinentu od takové kontaminace. Kromě toho sbírali data pro vědce o ubývajících hnízdištích tučňáků, snižování jejich populace a také porovnávali úbytek ledovců v místech, kam se vědci s většími loděmi nedostanou.
„Být tam, je jako být na jiné planetě“, říká Donoso. „Byl jsem naprosto ohromený – jedno z nejnepřátelštějších míst na Zemi a přirom taková nádhera. Je to nejkrásnější místo, jaké jsem zažil.“
Z výpravy přivezli i dokumentární film o drsném pádlování i lidských dopadech na křehký ekosystém Antarktidy.
Seznam předních badatelů Chile
   1. Luis Riso Patrón (1869-1930)
   2. San Francisco José Ramón (1838-1902)
   3. Enrique Simpson Baeza (1835-1901)
   4. Cristian Donoso (1975 -)
   5. Pablo Besser (1970 -)
   6. Alfredo Cea (1934 -)
   7. Humberto Barrera (1903-1996)
   8. Sergio Kunstmann (1928-2010)
   9. Alejo Contreras (1956 -)
  10. Evelio Echevarría (1926 -)
Rodrigo Jordán, pedagog a chilský horolezec, stejně jako bývalý člen výběrové komise ocenění Rolexu, řekl v nedávném rozhovoru pro významný chilský deník El Mercurio: "Začlenění Cristiana do tohoto seznamu je více zasloužilé, protože nejen že zmapoval území, kde ještě nikdo nebyl, ale učinil tak stylem, který je rozhodně ojedinělý a hoden obdivu.“ Cristian dělá výpravy v nejčistším objevitelském duchu, vlastními silami, bez vnější podpory a duchu starých tradic.“
Podle Cristiana je Chile úrodným územím pro průzkumníky. „Je to jedna z geograficky nejrozmanitějších oblastí na světě; od nejsušší pouště světa na severu, až k jednomu z nejchladnějších a nejdeštivější míst na jihu. V rámci svých hranic má pár z nejméně známých a nejméně prozkoumaných území na světě. Člověk tam musí být zcela připravený na všechno a umět komunikovat se strachem, protože strach je dobrým pomocníkem, když musíte být v plné pohotovosti a soustředit se na dlouhý scénář plný nebezpečí. Ale strach blížící se panice je horší něž nepřítel. Ostatně o tom si můžete přečíst v článku o Transpatagonia Expedition.
Prohlédněte si fotky:
Polární výprava Antarctica 2009–2010 byla nejrozsáhlejší kajakářská expedice v historii kontinentu.

Průzkum Patagonie Autor: © TransPatagonia Exp.

Cristian Donoso Autor: © Roger Rovira, TransPatagonia Exp.

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94

Anketní otázka