Vaše reklama

Cesta za palmovým olejem

13.12.2011 - 05:09   |   Redakce: GreenFilm, Francie/Dana Jakoubková

Autor: © www.greenthefilm.com/

V Indonésii probíhá jedno z nejmasovějších odlesňování na planetě, v průměru okolo 2 milionů hektarů ročně. V roce 1950 zabíral lesní porost Indonésie kolem 160 milionů hektarů, dnes má méně než 48 milionů hektarů. Masivní přeměna pralesa na palmové plantáže je omlouvána jako nástroj boje proti změnám klimatu potažmo pro výrobu biopaliv. Emotivní film přiložený na konci článku prezentuje však jiný názor, je mnohem výmluvnější. Hlavní hrdinkou je samice orangutana. Jmenuje se..., vlastně jmenovala se Green.
  

Masivní odlesňování začalo v roce 1970 pro rozvoj dřevařského průmyslu. Pak přišel průmysl papíru a celulózy následovaný masovým zpracováním palmového oleje pro ostatní průmyslová odvětví.
Kde se používá palmový olej
Potravinářský průmysl
Palmový olej je ceněn v potravinářském průmyslu pro svou příznivou cenu v porovnání s jinými oleji a tuky, jejich nutriční hodnotou oproti jiným, a také pro skutečnost, že neobsahuje téměř žádný cholesterol. Složky, které pocházejí z palmového oleje se používají k výrobě margarínu, tuků na smažení, majonéz, omáček, salátového oleje, bramborových hranolků, chipsů, instantních nudlí, sušenek, pečiva, koláčů, čokolády, cukrovinek, zmrzliny, kávy a mnoha dalších potravinářských výrobků. Obvykle je označen jen jako „rostlinný“ olej.
Kosmetický průmysl
Oleje jsou nepostradatelné k výrobě mýdla a šamponu, které pro dosažení vysoké kvality obsahují nejméně 15 % kyseliny laurové (laurinové) pro rychlé napěnění.  Mýdlo pro použití v mořské vodě má téměř 100 % této látky. Palmový olej má tu výhodu, že se lépe vstřebává do pokožky než jiné oleje, takže se nachází i v pleťových krémech, pleťových vodách, rtěnkách ...
Průmysl kožedělný a textilní
Palmový olej se používá pro změkčení kůže. V textilním průmyslu se používá jako mazivo, protože má tu výhodu, že je snáze odstranitělný, než oleje minerální.
Kovoprůmysl
Palmový olej je používán ve velkém měřítku pro válcování tenkého plechu za studena, pro ostření a leštění, a k výrobě speciální oceli.
Chemický průmysl
Palmový olej a olej z palmových jader se používají k výrobě plastifikátorů a jako přísady do plastů, gumy a textilu. Použity jsou i ve výrobě barev a povrchových lazur.
Ostatní průmyslová odvětví
Palmový olej se také používá jako substrát pro pěstování kvasnic, jako mazivo, jako složka do lyžařských vosků a tiskařské barvy, i jako přísada do insekticidů a fungicidů a látek používaných v elektronickém průmyslu ...
Dnes je hlavní hnací silou odlesňování mezinárodní poptávka po palmovém oleji k výrobě biopaliv. Podle zprávy OSN z roku 2009 šlo v Indonésii a Malajsii o více než 95 procent produkce.
Indonésie je největším producentem palmového oleje na světě, a plánuje rozšířit své plantáže palmového oleje ze současných 7 milionů hektarů na 20 milionů v příštích letech.
Poptávka přichází převážně z Indie, Evropy a Číny, které výrobou biopaliva jako obnovitelného zdroje „podporují“ zelenou energii a „bojují“ tak proti změnám klimatu. Že jde o pouhou zástěrku vydělávání velkých peněz, o tom jen těžko pochybovat.
Indonéské souostroví se skládá ze 16 000 ostrovů o celkové ploše 1 900 000 km2. Orangutany ve volné přírodě však najdete jen v lesích Sumatry a Bornea. Za uplynulých 110 let klesl jejich počet ze 300 tisíc na necelou desetinu.
Film získal mnohá ocenění na filmových festivalech po celém světě.

Autor: © www.greenthefilm.com/

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka