Vaše reklama

ČESKÁ EXPEDICE DO LIDUPRÁZDNÝCH MÍST BAJKALU

04.02.2010 - 23:41   |   Redakce:

Poloostrov Svatý nos Autor: © Wikipedia

Do téměř liduprázdných míst na severovýchodě Bajkalu se letos vydá česká přírodovědecká expedice Něrpa. Jejich cílem je studium sladkovodního ekosystému jezera a jeho porovnání s ekosystémem blízkého jezera Frolicha. Členové expedice jsou většinou studenti zabývající se ekologií, taxonomií a molekulární biologií. I když nepůjde o relevantně vědecký výstup, chtěli by přivézt z Bajkalu kvalitní jak biologický, tak fotografický materiál.

Většina lidí, kteří navštíví Bajkal, míří do jižní snadno přístupné poloviny jezera (pomyslně ohraničenou ostrovem Olchon a poloostrovem Svatý nos). Severní část Bajkalu je téměř neosídlená (s výjimkou měst Severobajkalsk a Nižneagarsk), a tedy i praktiky nenavštěvovaná. Přeprava expedice po vodě navíc umožní navštívit i místa po pevnině nedosažitelná. Výprava by se chtěla dostat na některé ostrovy vzdálené od břehů až dvacet kilometrů, a to s na člunech Pálava české firmy Gumotex. To samo o sobě může představovat  nejnáročnější část akce, protože na jezeře mohou panovat podmínky jako na moře (britská mapa z r. 1889 Bajkal za moře skutečně označuje.
Na programu expedice je především sledování místě ekologických vazeb systému. Důraz bude kladen zejména na odběr vzorků zooplanktonu a jejich konzervaci pro pozdější morfologickou charakterizaci a taxonomické zařazení po návratu do ČR. Vzorky budou zpracovány za pomocí špičkového optického i elektronového mikroskopu, a potencionálně i za pomoci metod molekulární biologie.
Expedice nabídne po návratu unikátní výstupy, které se poprvé objeví na tomto serveru. Jedním z nich jsou právě kombinované fotografie zooplanktonu spolu s krajinářskými fotografiemi ilustrujícími lokalitu, kde byl vzorek odebrán. Fotografie pořízené pomocí SEMu se v poslední době těší velké oblibě jak mezi vědeckou, tak i laickou veřejností. Jeden ze členů výpravy je profesionální fotograf, můžeme se tedy těšit na kvalitní fotky z míst, kam se jen tak někdo nedostane.
Rekordy jezera
Jezero Bajkal obsahuje 20 % celkových světových zásob. Z geologického hlediska se jedná o velmi staré jezero. Podle současných znalostí vzniklo někdy před 25 milióny let. Nachází se přímo uprostřed tzv. Bajkalské riftové soustavy na rozhranní eurasijské a amurské tektonické desky. Díky tomu je Bajkal i světově nejhlubším jezerem. Maximální dosud změřená hloubka činí 1642 metrů (nedávný ponor ruských potápěčů však prý sáhl na nový světový rekord 1980 metrů, není však ověřený). Nicméně geologové odhadují, že v určitých místech může být na dně jezera vrstva usazenin o tloušťce až šest kilometrů!
Mezi nejznámější obyvatele patří endemický tuleň bajkalský (Phoca sibirica)), kterému se na Bajkalu říká něrpa. Tuleň je konečným článkem potravního řetězce bajkalského ekosystému. Jejich počet je podle posledních zpráv Greenpeace odhadován na 55 000. jen těžko si lze představit důsledky, které přináší ilegální lov a znečišťování vody jezera. Tuleni se nejčastěji vyskytují na severním pobřeží a na ostrovech okolo ostrova Uškani. Česká expedice má dobré vyhlídky na setkání s tímto zajímavým obyvatelem Bajkalu.
Základem unikátního bajkalského ekosystému je ale zooplankton. Jeho nejznámějším a nejdůležitějším druhem je drobný endemický korýš druhu Epishura baikaliensis, který zde tvoří až 90 % veškeré biomasy zooplanktonu. Z hlediska fungování celého ekosystému spočívá jeho nejvýznamnější role ve filtraci vody, čímž výrazně přispívá k vysoké průhlednosti zdejší vody.
 
Stránky výpravy: http://bajkal2010.juracka.eu/

Poloostrov Svatý nos Autor: © Wikipedia

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka