Vaše reklama

BESKYDY, JAVORNÍKY, KARPATY rys, vlk i medvěd

09.04.2017 - 01:50   |   Redakce: Ekolist.cz
 Letošní mapování velkých šelem v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy potvrdilo výskyt 13 rysů, minimálně pěti vlků a minimálně dvou medvědů. ČTK to dnes řekla koordinátorka projektu Správy CHKO Beskydy Dana Bartošová. Mapování výskytu velkých šelem se v Beskydech uskutečnilo od 25. do 28. února. Do akce se zapojilo na 70 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody.
O výskytu rysů získali 33 údajů, jako jsou stopy, trus či zbytky kořisti, a to v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách. "Překvapivě nebyla potvrzena přítomnost rysa ve Vsetínských vrších, ačkoliv před dvěma až třemi lety se zde vyskytovali minimálně tři jedinci," podotkla Bartošová.
Přesně 11 údajů, včetně hlasových projevů, ekologové zaznamenali u vlků. Podle zjištění se pohybují v Moravskoslezských Beskydech a Hostýnsko-vsetínské hornatině. Přítomnost medvěda zjistili na moravskoslovenském pomezí, a to v Javorníkách a ve slovenských Bílých Karpatech.
Mapování však ukázalo, že v Beskydech žijí i další druhy chráněných a vzácných druhů živočichů. Jde například o orla skalního, tetřeva hlušce, jeřábka lesního, puštíka bělavého, sýce rousného, strakapouda bělohřbetého či ledňáčka říčního.
"Podstatným výsledkem mapování je také potvrzení významu biokoridorů, což jsou nezastavěná podhorská území, kterými mohou volně žijící živočichové přecházet z jednoho pohoří do druhého," připomněla Bartošová. V hustě zastavěném Podbeskydí jsou tyto, často poslední, "ostrůvky" volné krajiny nenahraditelné pro migrace velkých savců. Intenzivní pohyb zvěře včetně chráněných šelem ekologové prokázali například v Lyském a Jablunkovském průsmyku.
Rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý mají zásadní význam pro udržování přírodní rovnováhy v lesních ekosystémech. Z populací býložravců odstraňují především slabá a nemocná zvířata, ale i jedince postřelené a nedohledané lovci nebo zraněné a usmrcené motorovými vozidly. V Česku velké šelmy ohrožuje pytláctví, místy znehodnocení biotopu. Současnou velkou hrozbou je podle ekologů likvidace migračních koridorů šelem.
OutdoorGuide doporučuje ke shlédnutí projekt Tomáše Hulíka a Miloše Majdy, kteří se rozhodli vychovat dvě mláďata rysa, narozená v ZOO Ostrava: http://www.navratrysov.sk/
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.98

Anketní otázka