Vaše reklama

Andorra: brána větrů a hlavní město Pyrenejí

14.06.2020 - 02:46   |   Redakce: Dana Jakoubková

Llac Pessons Autor: © Andorra Turisme SAU

Jako hostitelka alpínské a subalpínské krajiny může Andorra nabídnou vskutku fascinující scenérie na velmi malé ploše, překřížené mnoha horskými stezkami. Leží totiž ve východní části Pyrenejí, kol dokola obklopená třítisícovkami. Téměř polovina země leží v polohách nad hranicí zalesnění, jen na jihu je několik málo oblastí položených níže než 1000 m n. m. Krásu krajiny zde významně umocňuje borovice černá. Není proto divem, že zde leží také nejvýše položené hlavní město Evropy – Andorra la Vella (1029 m).  Nejníže položeným je pak Riu Runer (840 m), nejvýše Coma Pedrosa (2946 m). Klima je zde podobné jako v okolních zemích, jenom je díky velkým nadmořským výškám v zimě víc sněhu a léta jsou chladnější.
Knížectví Andorry obsahuje tři chráněné oblasti výjimečné krásy:

 

Pro rodiny s dětmi: údolí Sorteny

Tato přírodní rezervace má více než 1000 hektarů a nachází se ve farnosti
Ordino. Je ideálním místem k prozkoumání čerstvého horského vzduchu s dětmi. /žasné louky hostí více než 700 druhů rostlin a květin včetně l irio pirenaico
(Iris latifolia), narcisy nebo horské arniky. Navíc zde žijí jedinečné druhy pyrenejských zvířat, jako je červená žába, kamzík, kuna nebo čolek.
Tři krátké trasy mají rozdílnou náplň:
1. Ptáci, motýli a mokřady (3 hodiny)
2. Alpínská a subalpínská fauna, flóra a rybníky (4 hodiny)
3. Ledovcová krajina a staré lesy (3 hodiny), trasa navazuje na cestu k Meners a Serrera Peak s fascinujícími výhledy do okolí.
Více informací: www.sorteny.ad

 

Pro trekaře: The Madriu-Perafita-Claror Valley (UNESCO)

Madriu-Perafita-Claror je ledovcové údolí do tvaru U na jihu a na východě knížectví, které je rozděleno mezi farností Andorra la Vella, Encamp, Escaldes-Engordany a Sant Julia de Loria. V roce 2004 byla tato oblast prohlášena za Světové dědictví UNESCO v kategorii kulturní krajina. Údolím prochází dálková trasa GR7 v délce 46 km (ideálně od východu na jih), s převýšením téměř 2000 metrů, přičemž lze využít tří nocležišť v parku: Fontverd (1880 m), Riu dels orris (2230 m) a L'Illa (2480 m). Koho zajímá historie a kultura Andorry, nejhečí stavby najdete mezi jezery. Pro ty, kteří se také chtějí dozvědět o historii a kultuře Andorry, je nejlepší navštívit typické horské osady s kamennými domy – Bordas a Orris, cesta k oběma jezery.
Více informací: www.andorra.es
Andorra Ultra Trail Vallnord
Prestižní horský běh Ultra Trail Vallnord se koná právě tady, v nejvyšších a nejkrásnějších partiích Andorr,y a patří k nejvýše realizovaným závodům Evropy vůbec.

 

Pro horolezce a ferátisty: Comapedrosa valley

Tato rezervace se nachází v severovýchodní části Andorry, ve farnosti Massana. Jeho hlavní atrakcí je impozantní hornatá krajina s jezery, vodopády, prameny a nejvyšší horou knížectví – Comapedrosa, (2942 m). Tato oblast je jednou z nejnavštěvovanějších horolezci a milovníky ferát. Vedou tudy také větve dálkových tras (GR) včetně Velké pyrenejské GR 11 se 47 etapami, která přechází Pyreneje na jih do Cantabrie. V Andoře začíná v 2545 metrech v blízkosti přístavu Vall Civera a končí v přístavu Baiau ve 2756 metrech. Tato trasa prochází Madriu-Perafita-Claror Valley (World Heritage Site) a údolí Comapedrosa. Na 3–5 dnů lze využít chaty: Comapedrosa (2265 m) u jezera Truites (stravování, nocleh, personál), Fontverd (bez personálu, 1880 m), Orris (2230 m) a L'Illa (2480 m) velmi blízko k Vall Civera.
Více informací: www.lamassana.ad 
 
Praktické info
Jedete-li na rozpočet, bude Andorra pro vás dobrou zemí. Ubytovací možnosti jsou celkem levné, dobře udržované a je jich hodně: hostely, horské chaty, kempy. Preferujete-li spaní nadivoko, pod širákem, máte volné pole působnosti, zakázané to není, jen je třeba respektovat eventuelní soukromé pozemky. V horských chatách resp. bivacích se předpokládá, že přespíte jednu noc a odejdete.
Související článek: Nejvýše položená lidská sídla

Llac Pessons Autor: © Andorra Turisme SAU

Ind´os Autor: © Andorra Turisme SAU

Via Ferrata Ordino Autor: © Andorra Turisme SAU

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka