Vaše reklama

AFRIKA

09.01.2010 - 21:53   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © D.Jakoubková

 
 
 
 
 
 
 
 
1. Keňa – Mount Kenya
Klimandžáro – nejvyšší africký vrchol (5895 m) familiérně nazývaný Kili, je nejvyhledávanější trekařskou horou v Africe. Mount Kenya (4566 m) je ve větším zájmu horolezců, protože žádná cesta na kterékoliv z vrcholových dvojčat (Nelion Peak či Batian) není jednoduchá, vyžadujíce zkušenosti a dovednosti pro lezení obtížnosti V. – VI. stupně UIAA. Na tomto „výletu“ vám jen čtyři až pět dnů zabere aklimatizační pochod z tropického do vysokohorského terénu, přičemž tábořit budete na místech s širokými rozhledy.
Jste-li ambiciózní, můžete si přidat výstup Umbwe Route na Klimandžáro a posoudit, který vrchol je skutečně africkým králem.
 
+ při výstupu na Mt. Kenya nebudete v obležení prodavačů Coca Coly, tak typického pro Kilimandžáro
při výstupu na Mt. Kenya nebudete v obležení prodavačů Coca Coly, tak typického pro Kilimandžáro
 
Doporučení: Dobře si vyberte svého parťáka. Útulna nahoře na Nelionu pojme sotva čtyři nocležníky, uvnitř se stěží postavíte, a sejde-li se vás tam více, může to být boj o místo i nervy.
Ideální čas: 14 dní
Sezóna: listopad – březen
Obtížnost: namáhavé
2. Tanzanie – MTB savana (Mount Meru, kráter Ngorongoro)
Putování africkou savanou na kole. Na téměř 500 km dlouhou výpravu vyrazíte ze základny pod Mount Meru (4493 m) a vaší cílovou stanicí bude kráter Ngorongoro. Denně okolo 60 kilometrů po prašných či blátivých cestách, kdy budou vaše zraky přebíhat mezi sledováním ideální stopy a pozorováním zvířat. Zažijete i horké chvíle např. v Tarangire National Parku, který je domovem pštrosů (milují nahánění cyklistů v savaně), ale budete se i kochat např. na březích jezera Manyara, kde se srocují statisíce růžových plameňáků, neboť okraje kráteru Ngorongoro jsou cele obsazeny králem zvířat – lvem.
Ideální čas: 14 dní
Sezóna: červen–září
Obtížnost: namáhavé
 
3. Keňa a Tanzanie – Safari zemí Masajů
Úžasný ekosystém a domorodí obyvatelé jsou lahůdkou. Prozkoumejte rozsáhlé, lvy obležené roviny rezervace Masai Mara Game, důležitou migrační oblast slonů Amboseli National Park nebo vrchol Kilimandžára. Vyzkoušejte Sinya Camp v akáciových lesích inklinující k tanzánským tradicím. Zlatým hřebem bude stopování divoké zvěře křovinami ve společnosti masajského válečníka a kontrola pětikilových hromad sloního trusu. Asi se vám to nepodaří bez účasti místní agentury, která ale bohužel Masaje z vašich peněz nijak zvlášť nepodpoří.
Kdy jet: únor, březen, červen až říjen, prosinec
Ideální čas: 12 dní
Obtížnost: mírná
Info:
 
 
4. Etiopie – treking, Mountain National Park, výstup na Ras Dashen
Průzkum národního parku Simien Mountains představuje dobrodružství, při kterém si více než polovinu dní budete užívat trekování přes terasové svahy africké vysočiny, po úpatí sopečných srázů, jež jsou domovem lišky Simien a kozoroha, a ve zbytku vystoupíte na nejvyšší vrchol Etiopie – Ras Dashen (5534 m).
Ideální čas: 17 dní
Sezóna: leden – listopad
Obtížnost: lehké
 
5. Zambie – South Luangwa – pěší safari
Ne právě tradiční pěší safari představuje od 6 do 11 kilometrů denně skrz zalesněnou savanu národního parku South Luangwa. Budete potřebovat místního průvodce ke stopování žiraf, slonů, lvů, hyen a zeber, a budete-li mít štěstí, uvidíte vzácného afrického divokého psa. Na cestu je vhodný i ozbrojený doprovod strážce parku. Na noc můžete sestoupit do kempu k řece Luangwa River a pronajmout si třeba bungalov s otevřenou střechou, např. v Mwamba.
Ideální čas: 14 dní
Sezóna: červen–říjen
Obtížnost: bez obtíží
 
6. Libye – Po stopách světového dědictví
Na tomto výletu můžete prozkoumat všech pět lokalit zahrnutých pod ochranu UNESCO jakými jsou ruiny římských opevněných měst Sabratah a Leptis Magna, labyrint 2000 let starých zdí z hliněných cihel na severu města Ghadames. Klíčovou zastávkou bude trans-saharská karavanní cesta, obrovský zpustošený řecký chrám a hrobky Apollonia a Cycera na útesech s vyhlídkou na moře. Tábořit budete v poušti a nezapomenutelné je spaní v posteli vysekané do skály jeskynním člověkem v Ruhaybat.
Kdy jet: duben, září
Ideální čas: 17 dní
Obtížnost: mírná
Info:
 
7. Botswana – S bušmenem do delty
Vzrušující dobrodružství v deltě řeky Okavango. Antilopy, lvi, žirafy, buvoli a zebry předurčují tuto oblast k nejlepším místům pro přirozené safari a prověří vaše schopnosti pro přežití v divočině. Pro ten účel se vyplatí najmout domorodého průvodce, který vás všechny místní praktiky naučí – stopování, orientace v buši, jedlé rostliny, rozeznání hadů…
Kdy jet: celoročně
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: mírná
Info:
 
8. Jižní Afrika a Mozambik – Podmořské dobrodružství
Mamupataland Coastal Forest Reserve je krásné místo pro základní tábor umístěný v zalesněných dunách. Až vás přestane bavit prohánět pod vodou subtropické rybky a mořské koníky, vydejte se na noční túru po pláži stopovat želvy kožatky velké a kajmanky dravé. Krátkým přeletem se přesuňte na mosambický ostrov Benquerra, který je hlavním v souostroví Bazaruto. Zde se můžete potopit mezi obrovské žraloky a muroně.
Kdy jet: celoročně
Ideální čas: 14 dní
Obtížnost: mírná
Info:
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka